Saç Dökülmesi ve Saç Mezoterapisi

Saç Dökülmesi ve Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisinin Önerilebildiği Durumlar:

 • Alopecia Areata,
 • Saçkıranlar,
 • Genetik olarak erkek tipi saç dökülmesi,
 • Kadınlarda görülen saç dökülmesi,
 • Diğer tüm sebepler kaynaklı saç dökülmeleri

Erkeklerde Saç Dökülme Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik olarak saç dökülmesi
 • Yağlı, kepekli, kaşınan saçlı deri
 • Anksiyete bozuklukları

Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

 • Androgenetik Alopecia; kadınlarda en yaygın saç dökülme çeşididir. Kişinin tepesinde saçların azaldığı gözmlemlenir. Saçlar azalmaya başlar, incelmektedir. Kolay olarak kopar.
 • Erkeklerde görülen Androgenetik Alopecia; çeşidi saç dökülmesi daha nadir olarak görülmektedir.
 • Demir eksikliğine kaynaklı olarak saç dökülmesi görülür.
 • Tiroid hormonlarındaki düzensizlik kaynaklı saç dökülmesi meydana gelebilir.
 • Yumurtalık kistleri kaynaklı hormonal düzensizlikler neticesi meydana gelen oluşan saç dökülmesi.
 • Doğum ardından yaşanan hormonal düzensizlikler neticesi meydana gelen saç dökülmesi.
 • Stres kaynaklı saç dökülmesi.

Günümüzde saç dökülmesi oldukça yaygın bir sorun haline gelmiştir. Saç dökülme yaşı ergenlik yaşına kadar gerilemiştir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan daha genç yaştaki hastalara uzmanlar saç tedavisi tavsiye etmektedir. Saç dökülme problemi olan, saçlarında incelme ve seyrelmeler meydana gelmiş kişilere de saç mezoterapisi önerilebilmektedir.

 

Saç Mezoterapisi Nedir?

Mezoterapi, cildin orta bölümüne yapılan bir tedavi şeklidir. Saç Mezoterapisi, saçın gereksinim duyduğu vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, vs. saçlı deri içine ince iğnelerle direkt olarak enjekte edilmesi anlamına gelir. Saç Mezoterapisi, kıl köklerinin beslenmesini sağlayan vitaminlerin, antioksidanların ve kan dolaşımını arttıran ilaçların 2 ya da 4 mm’lik spesifik iğneler ve bir enjektör aracılığı ile doğrudan bir şekilde kıl köklerine aktarılmasıdır.

Mezoterapi, saç köklerine faydalı olan ürünleri direkt olarak ilgili dokuların çevresine aktaran tıbbi bir yöntemdir. Küçük dozlar ile deri içine enjeksiyonlar uygulanır. Dermis içine uygulanan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmanın uyarılmasını sağlar. Bu sayede de dokuların canlanmasına uygun ortam hazırlanmış olur.

Saçın gereksinimlerine ve kişinin özelliklerine göre seans sayısına karar verilir.

Saç Mezoterapisi, hem kadınlar hem erkeklere uygulanmaktadır.

Mezoterapinin uygulanabileceği saç dökülmeleri çeşitleri:

 • Stres kaynaklı saç dökülme,
 • Mevsimsel saç dökülme,
 • Metabolik kaynaklı saç dökülmeleri,
 • Gebelik ardından ani saç dökülmeleri


Hormonal ve genetik saç dökülme durumlarında ise bu teknik destek uygulama olarak kullanılabilir. Mezoterapi yönteminde uygulanan karışım ihtiva ettiği, kişinin gereksinimlerine göre planlanabilmektedir.

Mezoterapide eksik olan yapılar ufak dozlarda ve doğrudan olarak saç köküne aktarılır. Yapılan uygulamalarda uzun vadede bir yan etki görülmemektedir.

Kişinin mezoterapi yaptırdıktan sonra kısa bir süre saçlarını yıkamaması, ıslatmaması ve herhangi bir ilaç sürmemesi önerilir. Bu şarta evde kullanılmak üzere tavsiye edilmiş saç bakım kürleri de dahildir.

Saç mezoterapisi seans seans uygulanan bir tedavidir. Her bir seans yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanır. Haftada 1 seans olmak üzere, standart olarak 10 hafta sürer. Sonrasında ise ayda 1 ara seans önerilebilir.

Eylül-Ekim ayları ile Nisan-Mayıs aylarında bir defa Saç Mezoterapisi yapılabilir. Bu aylar mevsim geçiş aylarıdır. Bu durum saç ekimi yaptıracak kişiler ya da riskli hasta grubunda olan hastalar adına da önem teşkil eder.

Saç mezoterapisi tedavisi bir taraftan saç dökülmelerini minimize duruma getirmeyi amaçlarken, bir taraftan da mevcut saçların dayanıklılığını arttırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Bu sebeple de belirli aralıklarda saçlı deriye uygulabilir. Mezoterapi iğnesi ve vitamin – mineral ve oligo-elementler içeren ilaç karışımları ile yapılmaktadır. Seanslar haftalık olarak uygulanabilir.

Saç dökülmesi kadın ya da erkek, herkesin mustarip olabileceği bir problemdir. Bu sebeple saç dökülmeleri için her geçen gün tıbbi çözümler bulunmaya çalışılmıştır.

Saç derisi önce mezoterapi için hazır hale getirilir. Saçın özelliklerine göre, dökülme ve yıpranma miktarına göre yukarda belirtilen karışımlar uygulanır. Bu karışımlar; minoxidil, vitamin, kan dolaşımını arttırıcı, mineral ve oligo elementler ihtiva eder. Mezoterapiyi uygulayacak olan uzmanlar hastanın saç özelliklerine göre karışıma daha farklı ilaçlar ilave edebilmektedir.

Saç Mezoterapisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Lokal / bölgesel uygulanması
 • Hedef dokuya doğrudan aktarım
 • Kullanılan ilaçların dozlarının küçük olması

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürer?

Saç mezoterapisi uygulanmadan önce kişilerin saç yapıları araştırılır, analiz edilir. Ardından ise saçın ne kadar yıprandığına, hastanın kaç yaşında olduğuna, dökülme oranlarına ve saçın tel yapısına bakılır. Bu faktörlerin incelenmesi sonucunda kaç seans yapılması gerektiğine karar verilir.

Etkisi, dökülmenin sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Geçici saç dökülmesi problemi mevcut ise, saçlar doğum ya da kansızlık gibi sebeplerle dökülüyor ise tedavinin yinelenmesine ihtiyaç duyulmaz. Fakat saçlar genetik sebepler kaynaklı olarak dökülmekte ise ve kalıcı dökülme problemi mevcut ise, Saç Mezoterapisinin tekrarlanmasına ihtiyaç duyulabilir. Tekrarlanması gerektiğinde ise, seanslar senede 1 defa olmak üzere uygulanır. Çeşitli sebepler dolayısı ile saç dökülmesi problemin mevcut olması halinde yıllık 2-3 defa ek olarak mezoterapiye başvurulabilir.