Botoks (Botox Botilinum Toksin) - Botoks Fulya Beşiktaş

Botoks

Botox botilinum toksin adı verilen, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından üretilen bir nörotoksindir. Latincede toksin zehir demektir. Doğaldır ki toksin yanlış dozlarda ve doğru olmayan uygulamalarda zararlıdır. Tedavide doğru amaçlı iyi kullanılırsa zararsızdır. Her ilaçda olduğu gibi Botoks'unda yan etkileri vardır. Tedaviden sonra uygulamadan sonra birkaç gün süren geçici ağrılar olabilmektedir. Bazen yanlış uygulamalar sonrasında kaslara giden sinirlerin etkilenmesi sonrasında kolda geçici güç kaybı olabilmektedir. Ayrıca bu ilaca karşı alerjisi olanlarda, gebelerde ve kas hastalığı olan kişilerde uygulanması önerilmez. Özellikle antibiyotiklerle ve kas gevşeticilerle birlikte uygulamamalıdır.
Mimik hareketlerine bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkları giderme, kaş kaldırma, yüzdeki sarkmaları azaltma amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem, kısa süreli ve ağrısızdır. Botoks, tedavi edilen bölgede minik iğneler yardımı ile cilt altına küçük miktarlarda verilmektedir.
Kırışıklık tedavisinde en sık başvurulan kozmetik girişimdir. Enjeksiyon sonrası değişiklik 1-10 gün içinde ortaya çıkar ve etkisi ortalama 3-6 ay devam eder.

Botoks