Antiaging - Cilt Gençleştirm - Fulya, Beşiktaş

Antiaging

En çok merak edilen konulardan biri Anti-Aging, yani yaşlanma karşıtı anlamınada gelen, son zamanlarda güzel görünmenin önem kazanmasıyla birlikte güncel konu haline gelmiştir. Yaşlanma cildimizde 20 li yaşlarla birlikte yavaş olarak başlar. Aile büyüklerimizden annemize baktığımızda kendi geleceğimizi, cildimizin yaşlanma durumunu kısmen görebiliyoruz. Saçlar ne zaman beyazlamaya başladı, göz çevreleri ve cildi ne zaman kırışmaya başladı ne zamandan itibaren ne kadar derin kırışıyor gb soruların yanıtları az çok kendimizdeki durumu tahmin etmemizi sağlar 'Yaşlanma karşıtı ürünleri, ne kadar geç kullanırsam o kadar iyi ' ama çok yanlış! Çünkü bakım ürünlerine başlamak için çok beklememek gerekiyor. Cildimizdeki kırışıklıklar artıp, derinleştikten sonra daha uzun ve hatta masraflı tedaviler gerekebilir.
Çizgilenme, gözeneklerde genişleme ve sarkma, donuk cilt, 20li yaşlardan sonra sık sık yaşanılan cilt sorunları. Cildimiz hep o eski canlılığında kalacak sanıyoruz maalesef yaş ilerledikçe ve özellikle bu geçiş dönemlerinde sorunlar yaşamaya başlıyoruz. 25 yaş itibariyle itibaren artık cildimize daha titiz ve özenli davranmamız gerektiğini, içeriğini ve etkilerini bilmeden hatta test etmeden her ürünün alıp kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Her yaşın kullanılması gereken temizleme ve nemlendirme ürünleri farklıdır. Göz çevresi dikkat edilmesi en önemli olanlardan çünkü yaşlanma belirtilerini ilk görmeye başladığımız ve derinden yaşadığımız bölgedir.Beslenmemizden, mimik hareketlerimize kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Doğal gıdalara yönelip katı yağlardan, kafeinden ve fast foodtan uzak durmalıyız. Cilt dostu Omega3 açısından balık tüketimine ağırlık vermeliyiz. Özellikle bol su günlük olarak almamız Yaş faktörü dışında, fazla makyaj yapmak, makyajla uyumak, uygun temizleyici kullanmamak, göz çevresini iyi temizleyememek gibi bir sürü dış faktörde kırışıklık sebebini oluşturu. Çizgiler inceyken kremler işe yarar ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Erken yaşta kullanmaya başlamak koruyucu tedbirler almamızı sağlar o yüzden yanlış bilinen ne kadar geç başlarsam o kadar iyi yöntemini tercih etmeyin.

Cilt bakım ürünlerinde önemli olan pahalı ürünler seçmek olmamalı özellikle yaşımıza cildimizin yapısına ihtiyacına göre ürünler tercih etmeliyiz. 20'li yaşlarınızın ortalarına geldiğimizde, cildin yapısında bulunan kollejen proteinin sentezi yavaşlamaya başlar. Bunun sonucu olarak ciltte hafif kırışıklıklar ve ince çizgiler belirir. Bu döneme ön yaşlanma dönemi denir. 30'lu yaşlarda cildinizin nem seviyesi düşmeye başlar ve artık ciltteki ince çizgiler daha belirgin hale gelir. Ciltteki kuruluk, cilt renginin daha cansız görünmesine neden olur.30'lu yaşlarda artık cildinize daha güçlü antiaging uygulamalar yapmamız gereklidir. 40'lı yaşlar, ciltteki kollejen yapım hızının çok düştüğü yaşlardır. Cilt bakımının tam anlamıyla gerçekten başlaması gereken yaş dönemleridir. Artık yaşlanmaya karşı etkin ürünler kullanmanın tam zamanıdır.
Antioksidan içerikli ürünler retinol A vitamini, C vitamini, Hyalurinik Asit, Peptidler, Alfa Hidroksi Asit, Niasinamid içerikli serum ve kremler önelikli tercihlerimiz arasındadır. Özellikle dermokozmetik ürünleri tercih etmekte yarar vardır. Dermatoloğumuzun önerdiği doğrultudaki komedojenik etkisinin allerjen içerikler içermeyen dermokozmetik ürünler bu açıdan oldukça önemlidir.