Akne Tedavisi - Nişantaşı, Fulya

Akne Nedir?

Akne(sivilce) en sık ergenlerde olmak üzere her yaşta görülen deride bulunan (pilosebase ünite) yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu belirli vücut bölgelerinde (yüz gövde ve kalçalar) ortaya çıkan inflamasyondur. Akneler tedavi edilmediği takdirde cidd kalıcı izlere (skarlara) sebep olur.
Pilosebase ünite dediğimiz yağ bezi kıl kökü ve ortaklaşa kullanıldıkları kanaldan oluşur ve kanal deri yüzeyinde sonlanır. Yağ bezlerinden sebum adı verilen yağ salgısı üretilir bu salgı kanaldan deri yüzeyine açılır Kanalı oluşturan keratin üreten hücrelerdir bu kanalda kıl sebum ve keratin reten hücreler tıkaç oluşturur bu tıkaç sebum kanalda ilerleyip deri yüzeyine boşalamaz.
Güneşin sivilce üzerine olumlu etkisi azaltıcı rolü bilinmektedir. Ancak bu herzaman doğru değildir. Aşırı güneşlenme sonrasında deri kendini korumak adına kalınlaşır ve bronzlaşır. Güneşle azalan akneler daha sonra derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha da şiddetlenebilir. Solaryumda sivilce eğilimini artırabilmektedir.

Akne tedavisi - Nişantaşı, Fulya

Akne nasıl tedavi edilebilir?

Ancak tedavi süreci uzundur. Tedavi sürecinde yanıt 2. Ayda başlar 4-8 ay arasında devam etmektedir. Sivilce tedavisinde etkin yanıta ulaşmak için sabırla ve dermatoloğunuzla iirtibat halinde olursanız en iyi sonuca ulaşırsınız.
Hafif akneler; Deriye sürülecek antibiotikli krem , solüsyon ve jeller ile tedavi sağlanabilmektedir. Hafif kuruluk yapabilir yağsız bir nemlendirici kullanılabilir.Orta şiddetli aknede ağız yolu ile alınan antibiotijkler kullanılır bunlar kıl follüküllerinde bulunan bakterilere etkindir kızarıklık ve iltihaplanmalar azaltır. Hormonal kaynaklı aknelerde doğum kontrol hapları akneyi öneli derecede iyileştirebilir. Şiddetli aknede tedavi olarak ağızdan alınan isotretinoin tedavisi kullanılmaktadır.
Diğer bir tedavi seçeneği peeling; meyve asitleri ve kimyasallarla yapılan soyma tedavileri gözle görünür derecede tedavi başarısı sağlar. Glikolik asit laktik asit TCA kimyasal peeling son yıllarda oldukça etkin tedavide rol oynarlar. Akneli ciltlerde yağ kontrolüğ sağlamak için önerilmektedir.peeling işleminde cilt soyularak gözeneklerin açılmasını ve temiz kalmasını sağlar ve cildi yeniler böylece akne gelişimi engelenmiş olur. Aynı zamanda akne sonucu oluşan izlerin ve leklerin tedavisinde etkindir.