DermaBLOG

Güzel ve Alımlı Görünmenin Sırrı...

Güzel ve Alımlı Görünmenin Sırrı...

Güzel ve alımlı görünmenin sırrı sağlıklı bir cilde sahip olmaktan geçer.

Cildimizde sorun oluşmasını beklemeden önlemler almak sağlıklı bir cilde sahip olmak için özen göstermek her zaman en mükemmel tedavidir. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en başta gelen unsurlarından biri düzenli ve sağlıklı beslenme düzenli uyku stressiz yaşam ve cildin temizliğidir. Tabii ki sigara ve alkolden uzak durmak gerektiğini söylemeden geçemeyiz...

Özellikle şu günlerde içinde bulunduğumuz kış mevsimi dolayısıyla, ciltte kuruluk artmakta bu da egzamaya yatkınlığı artırmaktadır. Kış mevsiminde soğuk havalarda cildi nemlendirici losyonlarla kurumalara ve çatlamalara karşı korumak gerekir. Ben kış aylarında deri bariyerini koruyucu nemlendirici losyon kullanıyorum. Nasıl ki yazın güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş koruyucular kullanıyorsak. Özellikle kışın karlı havalarda güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmiyorum.

Güzel ve Alımlı Görünmenin Sırrı...İdeal bir güneş koruyucu en az 30 koruma faktörlü nemlendirici özelliği olan Ultraviyole A ve B ye karşı koruyuculuğu olan alerji ve komedon yapıcı etkisi olmayan koruyuculardır. Cildimizin erken yaşlanmaktan lekelenmelerden ve deri tümörlerinin oluşmasını engellemek için güneş koruyucular olmazsa olmaz cildimizin sağlıklı olmasında en önemli unsurdur. Cildimiz sabah ve akşam ılık su ile Ph 5.5 olan sabun ve temizleyici jel ile cildimiz temizlemek gerekir. Özellikle hanımların makyajları günün sonunda temizlemesi şarttır. Kar tatili yapacak olanlar kışlık giysilerinin yanında güneş koruyucularını da yanlarına almayı ihmal etmesinler. Cildimizin genç kalmasını sağlamanın bir diğer unsuru bol su tüketmektir. Su toksik maddelerin atılması cildin yenilenmesi ve nem dengesinin sağlanması açısından önem arz eder. Sabahları aç karnına su içiyorum ve gün içinde bol su tüketmeyi ihmal etmiyorum. Aynı zamanda kış aylarında tırnaklarda kırılmalar sık gözlenir. Biotin saç deri ve tırnak için en önemli vitamindir. Her gün biotin tableti alıyorum saçlarımın daha doğal parlak ve sağlıklı olması için biotin içeren solusyon ile masaj yapıyorum. Tırnakların kırılganlığını ortadan kaldırmak ve güçlendirmek için biotin içeren tırnak kremi ile düzenli olarak tırnaklarıma uyguluyorum. Beslenmenin öneminden bahsetmiştim bunun için beslenmeme dikkat ediyorum. Özellikle Avit yönünden zengin gıdaları tüketmeye çalıyorum ki bunlar yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta, süt, sarı meyveler, balık, lahana kalsiyum açısından zengin üzüm, incir, süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, ceviz, fıstık, brokoli, kuru baklagiller, kurutulmuş meyve kayısı da bol bulunmaktadır.

Sigara içenler ve çiğ yumurta tüketen kirşlerin biotin eksikliğine karşı özellikle süt, karaciğer ceviz tahıllar soya fasulyesi ve yumurta tüketmeyi ihmal etmemelidirler. Sağlıklı bir cilt için cildin temizlenmesinin öneminden bahsetmiştim. Cildin temizliği önemlidir ve ek olarak özellikle kış aylarında uygulanmasının daha doğru olduğu peeling uygulamaları cildi canlandırmak temizlemek ve nemlendirmek için gereken en önemli uygulamadır. Kış mevsiminde artan hava kirliliği soğuk hava cildimizde nem dengesinde bozukluğa ve cildin soluk ve cansız görünmesine neden olur. Belirli aralarla uygulanan peeling yöntemi ile cildimizin canlı görünüme kavuşması gençleştirilmesi kısacası canlı ve diri bir görünüme kavuşması sağlanmış olur. Bu konuda ben de bu uygulama için uygulayıcı tarafından yapılması gereken işlem olduğundan dermatolog arkadaşıma başvuruyorum.

Son olarak; sağlıklı ve mutlu bir hayata sahip olunduğunun en güzel göstergesi sağlıklı bir cilde sahip olmak ve güzel görünmektir.