DermaBLOG

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Geçmiş zamanlarda istenmeyen tüylerden sadece tıraş ederek, yolarak, ağda ve elektroliz yöntemi ile kurtulmaya çalışılırdı. 1990 yılların başında, lazer enerjisinin kıl köklerini seçici olarak yok ettiği rapor edildi, o tarihten itibaren, lazer epilasyon altın standart haline geldi. Tüy, insan vücudunun avuç içleri, ayak tabanları ve dudaklar dışında hemen hemen her bölgesinde bulunan dermal uzantılardır. Ayva tüyleri, neredeyse vücudumuzun tamamını kaplayan ince ve renksiz tüylerdir. Özellikle yüz, sırt, alt gövde, koltuk altı ve özel bölgelerdeki ayva tüyleri, androjenler (erkekte cinsiyet hormonu) tarafından uyarıldığında, dönemsel tüy özelliği gösterir hale gelir.

Lazer EpilasyonLazer eşittir enerji demektir. Güneşli havada koyu renkli kıyafetler güneşin ışık enerjisini emerek ısıya dönüştürür. Lazer epilasyonda da benzer mekanizma ile derimizdeki koyu renkli kıl köklerinde melanin pigmenti tarafından lazer ışığını emerek ısı enerjisine çevirir ve böylece istenmeyen kıl köklerinin ısınma ile tahrip edilmesini sağlar.

Bayanlarda istenmeyen tüylerde sağlıklı ve güvenli kurtulma yöntemi olan lazer epilasyon hastanemizde Dermatoloji ünitemizde doktor kontrolünde uygulanmaktadır.

Hangi bölgelere ve kimlere lazer epilasyon uygulanabilir?

Kıl olan her bölgeye lazer epilasyon uygulanabilir. Özel gözlükler kullanılarak gözleri koruyarak kısacası göz küresi dışında vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulanabilir. Gözküresi dışında kalan alanlar; alın, kaş arası, yanak, favori, bıyık, boyun, ense, kulaklar, kasıklar, üst bacak, diz, alt bacak, ayaklar, ayak parmakları, kollar, koltukaltı, eller, el parmakları, göbek, kalça, sırt, bel ve omuzlarda uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir. Lazer epilasyon puberte bitiminden itibaren kadın ve erkeklere uygulanabilir.

Lazer epilasyon öncesinde dikkat edilmesi uygulanması gerekenler nelerdir?

Lazer tedavi öncesinde en az 2 hafta güneşlenme veya bronzlaşma solaryumdan kaçınılmalıdır. Epilasyondan en az 1 ay öncesine kadar ağda, epilatör, cımbız, iple alma gibi yöntemlerle kılların alımına son verilmelidir. Sürekli kullanılan ilaçlar varsa mutlak doktorunuza bilgi veriniz. Lazer epilasyon öncesinde vücut yıkanmalı ve hiçbir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Lazer epilasyon öncesinde kıllar tıraş makinası veya jiletle temizlenmelidir.

Lazer epilasyon tedavi seansları aralıkları tedavisi seans süreleri nasıldır?

Seans sayısı bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte ideal sonuç almak için 8-12 seans uygulamak gerekmektedir. Seans aralıları 4 hafta olmalıdır. Tedavi seans süreleri uygulanacak bölgeye göre değişmekle birlikte üst dudak 2-5 dk da bacaklar 1 saat sürebilmektedir.

Lazer epilasyon sonrası uyulması gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık ve şişlik gözlenebilir. Bu etkiyi azaltmak için epilasyon sonrası 15-20 dk. cildi aralıklı soğutmak rahatlatıcıdır. Lazer epilasyon sonrası 24 saat içinde sıcak su ile temastan kaçınılmalıdır. Terleme ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Epilasyon sonrası 1 ay kadar bronzlaşma solaryum güneşlenmemeli ve güneş koruyucular kullanılmalıdır. Lazer sonrasında doktorun önerdiği kremler kullanılmalıdır.

Lazerli Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?

Kalp pili olanlara, epilepsi hastalarına, hamilelere lazer uygulanmaz. Uçuk hastalığı, sedef hastalığı olanlarda, prekanseröz cilt lezyonu olanlarda, uygulanacak bölgede cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz. Bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir. Süt veren annelerde sadece göğüs bölgesine uygulama yapılmaz. Bazı ilaç tedavisi (tretionin, tetracycline vb. gibi) alanlarda uygulama yapılmaz.

Dada detaylı bilgi almak için doktorunuza danışmanız sizin için en etkili lazer yöntemini öğrenmeniz gerekmektedir.