DermaBLOG

Güzel ve Alımlı Görünmenin Sırrı...

Güzel ve alımlı görünmenin sırrı sağlıklı bir cilde sahip olmaktan geçer.

Cildimizde sorun oluşmasını beklemeden önlemler almak sağlıklı bir cilde sahip olmak için özen göstermek her zaman en mükemmel tedavidir. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en başta gelen unsurlarından biri düzenli ve sağlıklı beslenme düzenli uyku stressiz yaşam ve cildin temizliğidir. Tabii ki sigara ve alkolden uzak durmak gerektiğini söylemeden geçemeyiz...


Lazer Epilasyon Nedir?

Geçmiş zamanlarda istenmeyen tüylerden sadece tıraş ederek, yolarak, ağda ve elektroliz yöntemi ile kurtulmaya çalışılırdı. 1990 yılların başında, lazer enerjisinin kıl köklerini seçici olarak yok ettiği rapor edildi, o tarihten itibaren, lazer epilasyon altın standart haline geldi. Tüy, insan vücudunun avuç içleri, ayak tabanları ve dudaklar dışında hemen hemen her bölgesinde bulunan dermal uzantılardır. Ayva tüyleri, neredeyse vücudumuzun tamamını kaplayan ince ve renksiz tüylerdir. Özellikle yüz, sırt, alt gövde, koltuk altı ve özel bölgelerdeki ayva tüyleri, androjenler (erkekte cinsiyet hormonu) tarafından uyarıldığında, dönemsel tüy özelliği gösterir hale gelir.


Cilt Lekelerinden Kurtulmak Mümkün mü?

Sağlıklı ve güzel görünmek için pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmayı hepimiz isteriz. Bazı lekeler doğuştan itibaren mevcuttur. Bazıları doğum lekelerini uğur işareti kabul eder ve rahatsız olmazlar bazıları bu lekelerden rahatsız olup kurtulmak isterler. Yüzümüzde ki benler ve çilleri seven insanlar olduğu gibi bir o kadar da kurtulmak isteyen bu yüzden doktora başvuran insan vardır. Yaşımız ilerledikçe cildimizde daha önce var olmayan bazı lekelenmeler oluşabilir. Bu lekelenmeler dış görünüş açısından önemlidir ve hayatımızı etkileyerek psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir.


Akne Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akne (sivilce) en sık ergenlerde olmak üzere her yaşta görülen deride bulunan (pilosebase ünite) yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu belirli vücut bölgelerinde (yüz gövde ve kalçalar) ortaya çıkan inflamasyondur. Akne ergenlik çağındaki gençlerin %85 inde görülmekte ve sıklıkla yetişkin yaşlardad devam etmektedir. Çok yaygındır, gençlerin yaklaşık % 85’ini etkiler. Başlangıç yaşı ergenlik çağında kızlarda 10-17; erkeklerde 14-19 yaşları arasıdır. Erkeklerde kadınlara göre daha şiddetlidir. %30 oranında multifaktöryel kalıtım gösterir ebeveynlerin de akne öyküsü olanlarda sık görülür. Akne her ne kadar sağlığı tehdit eden bir sorun olmasada ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Akneler tedavi edilmediği takdirde ciddi kalıcı izlere (skarlara) sebep olur.