Alerji Tedavisi - Nişantaşı Beşiktaş Fulya

Alerji Tedavisi İmmunoterapi (Alerji Aşısı)

Alerji aşısı adı verdiğimiz immünoterapi, hastaya alerjik durumunu tespit ettiğimiz alerjenden belirli aralıklarla vererek, vücudun bu alerjene karşı bağışıklık tepsini tetikleyerek, desensitize etmek sonuçta, hastanın bu alerjenle maruz kaldığında oluşabilecek semptomların azalması ya da ortadan kalkması anlamına gelir.
Alerji özellikle yaşam kalitesini etkilemekle birlikte sosyal sorun oluşturmaktadır.Çeşitli hastalıkların Alerjik rinit Alerjik konjunktivit alerjik astim ve atopik dermatit oluşmasına sebep olmaktadır.
Alerjik bağışıklık sisteminin desensitizasyonu, iki yolla sağlanır.1. immünolojik süreç, bağışıklık deviasyonu, alerjik yanıtta rol oynayan Thelper2 hücrelerinin Th hücreleri ile değiştirildiği süreç 2. Alerjik tolerans ise düzenleyici T hücrelerinin başlattığı alerjik bağışık yanıtı desensitize eden Ig E bloklayıcı antikorların uyarılmasıdır.
Alerji Aşısı - İmmünoterapiİMMUNOTERAPİ aşı olarak cilt altına enjeksiyon şeklinde yapılabildiği gibi son yıllarda dil altı uygulamalar damla şeklinde de yapılabilmektedir. Mutlaka sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Tedavi 4-6 ay haftada 1 kez daha sonra 3-5 yıl süre ile 3-4 hafta aralarla yapılır.Dil atı damla uygulamalar ise 12 ay her gün damla şeklinde uygulanmaktadır. Aşı tedavisi yapılmış ve fayda görmüş hastaların yaklaşık 7 yıla koruyuculuğu vardır. Hayatlarını rahat hayat kalitesi bozulmadan idame ettirirler.
Alerji aşı tedavisi uygulanabilmesi için, öncelikle alerji deri testi prick test yapılır ve RAST denilen metodla kanda allerjenin düzeyi tespit edilir. Akciğer fonk testlerinin değerlendirilmesi gerekir. Tedavinin sağladığı etkiler, alerji belirtilerini azaltacak ve diğer sürekli kullanmak zorunda kalınan ilaçlardan kurtulmayı, yaşam kalitesi artacaktır.
İmmünoterapinin yeni ve daha gelişmiş yöntemlerinin gelişmesiyle gelecekte daha güvenli tedavi sağlanması daha iyi sonuçlar alınabilmesi mümkün olacaktır.